Galerie Kontrast

O autorovi

Alžběta Josefy

Alžběta Josefy je česká malířka. V letech 1999 - 2003 studovala Výtvarnou školu Václava Hollara.  Následovalo studium na Akademii výtvarných umění v Praze (2007 - 2011), Ateliér klasických malířských technik u prof. Zdeňka Berana.  V roce 2010 Alžběta Josefy absolvovala stáž na École supérieure d´art d´ Aix-en-Provence ve Francii. Studium završila v letech 2011 - 2013 v Ateliéru malířství III prof. Michaela Rittsteina na AVU v Praze.

Alžběta Josefy pracuje ve své tvorbě především s jemnými barevnými odstíny, které umocňují intimní charakter jejich děl. Postupně však volí výraznější barvy, díky nimž ještě prohlubuje prostorovou dynamiku obrazu. Přestože barvy, které užívá jsou bohaté na symboliku, nenesou primární důležitost pro samotný vznik díla.

Autorčina touha po rukou nestvořeném, bezešvém obrazu se odráží v celkovém dojmu z díla, jehož jednotlivé části jako by se vznášely v jistém intimním vztahu bez tíže a doteku, anebo výrazně připomínaly rentgenové snímky. 

Obraz vnímá Alžběta Josefy jako tkáň, která se nejprve hněte, ale zároveň postrádá jasný šev, neboť se utváří zčásti nezávisle. Namalované objekty jsou tak spíše jen jistým otiskem, který však zápasí se svou vlastní materií, autorčiným gestem.

Obrazy Alžběty Josefy jsou nehybné, a přesto chvějivé, mimo čas, a přece trvající. V jejich dílech se námi zjevuje jakési krásno ryzí, podivuhodné podstaty, které je věčné, nevzniká ani nezaniká, nezvětšuje se ani neubývá. 

 

Samostatné výstavy

2021  Nejistý popud, Gask, Kutná Hora

2017  Resonance, Galerie Prokopka, Děčín

2016  Sběrači medu, The Chemistry Gallery, Praha

2015  After Rembrandt, Šternberský palác, NG, Praha

 

 

 

Alžběta Josefy

Kontaktní formulář

Odesláním toho formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.