Galerie Kontrast

O autorovi

Barbora Dohnalová

Barbora Dohnalová je česká malířka a ilustrátorka. V letech 2007 - 2011 studovala Střední školu uměleckoprůmyslovou ve Valašském Meziříčí, obor malba.  Následovalo studium na Akademii výtvarných umění v Praze (2012 - 2018), ateliér Malba III prof. Michaela Rittsteina.  V roce 2010 absolvovala Barbora Dohnalová stáž na Scuola Mosaicisti del Friuli, Itálie, obor mozaika.

Svou techniku nazývá Barbora Dohnalová realistickou malbou s ilustrativními prvky:  “Odjakživa mě bavila práce s detailem a během studia na AVU jsem jako základ pro malbu užívala akvarely konturované perokresbou a byla pro mě důležitá linka a ohraničení. Od toho jsem postupem času začala ustupovat a pracovat s prostorem a světlem více realisticky, modelovat prostor světlem a stínem. Nejčastějším tématem pro mě je interiér, architektura a krajina. Za důležitý prvek obrazu pro je mimo výběr tématu hlavně barevnost, kterou se snažím divákovi nastínit atmosféru. ”

V současné době Barbora Dohnalová do kompozice zapojuje i figuru. Malba je vysoce osobní, má autobiografické prvky, popisuje autorčinu náladu, vykresluje její sny a představy o fantaskním světě. 

Jako malířskou inspiraci uvádí Mammu Andersson, jejíž téma je často také interiér a ve své tvorbě přiznává vliv Edwarda Hoppera, v jehož obrazech je naprosto dokonale vystižena nostalgie a atmosféra ticha a klidu.

 

Samostatné výstavy

2015 

Ze snů, Kavárna u Růženky, Bystřice pod Hostýnem 
 

2016 

Domy Vran, Galerie Spálená 8, Praha

 

2017  

Světlo dne, Galerie 3. Etáž, Rožnov pod Radhoštěm

Interiér/exteriér, Infocentrum Prahy 7, Praha

 

2018 

Shadowplay, The four corners gallery, Bar no.7, Praha

Výstava obrazů na Ministerstvu Zemědělství, Praha

A quiet place, Indigo, Praha

 

2019 

Fantom, Galerie Gambit, Praha

In Silence, Literární kavárna Globe, Praha

Carnival, Galerie Flying Pig, Praha

 

2020 

Rotal, Galerie Crears, Rožnov pod Radhoštěm

Nereálno, Galerie Malovaný dům, Třebíč

 

2021 

Prázdnota v nás, Galerie Ščigol, Praha

 

2022 

Za zrcadlem, Galerie Zet, Velká Bystřice

Barbora Dohnalová

Kontaktní formulář

Odesláním toho formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů.